Tesky psisik forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

--Meditasyon--

--Meditasyon-- Empty --Meditasyon--

Mesaj  DELSKEN16 Perş. 15 Kas. - 13:50:52

MEDİTASYON
Toprak elementi (İlk çakra) için meditasyon

Dik oturun ve gözlerinizi kapatın.Bedeninizi çok hareketsiz tutun.Bir kaya olduğunuzu hissedin.hareketsiz , kararlı ve sağlam.
Sizi şekliyle boyutuyla ve rengiyle çeken bir taş yada kristale sahip olmak bunu daha da kolaylaştırır.bu meditasyonu yaparken dokunabileceğiniz ve bakabileceğiniz bir şey.Onu tutun, sertliğini hissedin.Yapabilirseniz bu meditasyonu doğada bir yere giderek ve nehir kenarında veya nehrin içindeki geniş bir kayaya oturun.Hareketsiz oturun ve altınızdaki kayanın gücünü, nehir etrafınızda girdaplar oluştururken bile sarsılmadığınızı hissedin.Fiziksel olarak böyle bir yere gidemeseniz de, hayalinizle gidin.
Zihinsel olarak defalarca tekrarlayın.''Ben azimliyim, kararlıyım, gerçeğe sarsılmaz bir şekilde sadık biriyim.Tanrı'ya olan sakin inancım ile her şeye dayanırım.''
Şimdi fiziksel katılık ve sertlik bilincini, kararlılık ve amaç sabitliğine dönüştürün.Kaşlarınızın arasındaki noktaya doğru yukarı bakarken kök merkezine konsantre olun.Zihinsel olarak ''OM'' sözcüğünü bu çakrada tekrarlayın ve enerjisini ruhsal göze doğru yöneltin.Soluk alın, bilincinizi yükseltin ve onu kaşlarınızın arasındaki noktaya odaklayın
Şimdi meditasyonunuzu zihinsel olarak '' Ben amacımda kararlıyım.Sadece Seni istiyorum.Sadece Seni istiyorum'' diye onaylayarak kapatın.

Hava elementi (Dördüncü çakra) için meditasyon

Omurganız düz, omuzlarınız geride, göğsünüz yukarıda ve açık olarak dik oturun.Bedeninizi gevşetmek için önce nefes alarak bütün gövdenizi gerin, sonra nefes vererek tamamen gevşeyin.Bunu üç kere yapın.Şimdi yavaşça nefes alın ve ayaklarınızdan başınıza kadar tüm gövdenizi havayla doldurduğunuzu hissedin.Nefes verin ve tüm gerginliğinizi, saflığı bozan her şeyi ve dünyevi tüm bağları kovduğunuzu hissedin.Saf olmayan şeyleri ve gerginliğinizi nefesinizle dışarı verin.Bunu son bir kere daha tekrarlayın.
Kalbinizi hayal edin ve bağlılık kordonlarının bazı durumlarda kablolar gibi, diğerlerinde ise iplikler olarak çeşitli nesnelere doğru tüm yönlere uzandığını hayal edin.Nesneleri hayal etmek zorunda değilsiniz; sadece kordonların dışarı uzanarak sizi bu dünyaya ait şeylere bağladığını düşünün.Bir balta, bir testere veya bir makas elinize alarak onları kesip attığınızı hayal edin.
Zihinsel olarak onaylayın:'' Kendini adamanın kılıcıyla beni yanılgıya bağlayan kalp tellerini kesiyorum.En derin sevgiyle kalbimi her yerde birden bulunan Varlık'ın ayaklarının altına seriyorum.''
Şimdi gövdenizin hava elementini hissedin ve onun düşüncesi üzerine meditasyon yapın.
Gövdeniz havadan yapılmıştır; hava kadar hafiftir.Uçsuz mavi gökyüzünün özgürlüğünü düşünün.Sonra helyumla doldurulmuş, bu yüzden havaya yükselebilecek bir balon düşünün.Bu balonu hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeylerin, tüm dünyasal arzularınızı ve bağlarınızın sembolü olarak düşünün.Bu balonu elinizde tutmanızı sağlayan ego ipini serbest bırakın.Balonun yukarı doğru uçtuğunu, uzaklaştıkça giderek dahada küçüldüğünü, sonunda havada tamamen kaybolduğunu ve geriye sadece uçsuz mavi gökyüzünün kaldığını izleyin.Yoğunlaştığınız tek şey havada olmak ve hava dışında konsantre olacak hiç bir şey kalmaması olsun.Siz de havanın kendisi haline geldiniz.
Sessiz ama neşe içinde onaylayın:''Dünyadaki hiçbir şey beni tutamaz! Ruhum, ağırlıksız bir balon gibi sonsuz özgürlüğün göklerinde yukarıya doğru uçuyor!''

Eter elementi (Beşinci çakra) için meditasyon

Gözlerinizi kapatın ve gövdenizin etrafında yer alan, tüm yönlere doğru sonsuzluğa giden uzayı hissedin.Uzayın üzerinde yüzdüğünüz uçsuz bir ışık denizine dönüştüğünü hissedin.Bu ışığın, ayaklarınızın altından beyninize kadar, bedeninizin her parçasının içine girdiğini hissedin.Gövdeniz şimdi tamamen ışıktan ibaret, içinizdeki ve etrafınızdaki uçsuz ışık deniziyle ve uzayla birleşmiş durumda.
Bu dünayı terk ettğinizi, sonsuz mavi gökyüzünde yukarıya doğru uçtuğunuzu, daha öteye, dış uzaya, çok uzaklardaki yıldızlara ve eterin sonsuz durağanlığının ötesinde bulunan uzak cennetkere doğru uzaklaştığınızı hayal edin.Sizi bağlayan her şeyi arkanızda bırakın.
Zihinsel olarak tekrarlayın:''Sessizliğim genişleyen bir küre gibi yönü olmayan bir şekilde her yere yayılıyor.Sessizliğim, tığkı eter gibi her şeyin içinden geçiyor, dünyanın, atomların ve yıldızların şarkılarını O'nun sonsuz sarayının odalarında talıyor.''
Ateş elementi (Üçüncü akra) için meditasyon

Tüm sınırlarınızı ergitilmek ve saflaştırarak kozmik akıl ve sevgiye dönüştürülmek üzere kutsal ateşe atın.Zihinsel olarak ''Tüm düşüncelerimi, arzularımı ve karmamı Senin sevgi alevlerine attım.Beni bütünleştir! Beni birleştir! Beni saflaştır! Beni Seninle birleştir!'' diyerek onaylayın.
Dışınızda ya da ruhsal gözünüzde bir ateş hayal edin.Tüm bağlılıklarınızı, tüm hatalarınızı bu ateşe sunduğunuzu hissedin.Bunların yanıp gittiğini mutlu bir şekişde hissedin.
Kalbinizi her türlü bağı tespit etmek amacıyla gözden geçirin.Zihinsel olarak içeri uzanın ve onları kalbinizden alarak ateşin içine fırlatın.
Şimdi zihinsel olarak kendiniz bu saflaştırıcı ateşin içine girin.Gururunuzu, tüm üzüntülerinizi ve tüm pişmanlıklarınızı yakarak.Dışarıdan sıcak gibi görünür, fakat siz içine girdikçe serin, hoş ve mutluluk vericidir.
Zihinsel olarak onaylayın:''Ben büyük bir yogiyim.Özgürüm.Hiçbir şeye bağlı değilim.Hiçbir şeye sahip değilim, hiç kimse bana sahip değil.Sen ve ben tekiz!''

Su elementi (İkinci çakra) için meditasyon

Kendinizi boğazınıza kadar gelen bir nehirde ayakta duruyor olarak hayal edin.Nehir gelirse, bırakın gelsin.Yanınızdan ne geçerse, bırakın geçsin.Nehiri içinizde geçiyorumıuş gibi hissedin.Özgürsünüz.Özgür ve kendi içinizde bütün olun.Zihinsel olarak bu çakrada ''OM'' sözcüğünü tekrarlayın.Kaşlarınızın arasıdnaki noktay bakın.İkinci çakradaki enerjinin yukarıya, bu noktaya dopru yöneldiğini hissedin.
Derin bir içsel huzur ve özgürlükle zihinsel olarak onaylayın:''Kutsanmanın dalgaları özgürce ile özgürce akıyorum''.

MEDITASYON

Cavit Utku

Meditasyon demek her şeyde, iç uzayda yolculuk yapabilme kabiliyeti demektir. Bir yerde, içsel kendinle konusman demektir. Gözünü kapadığın zaman, sanki kendi içinde başka birisi varmış gibi. Orada bir kapının aralanmasi, açılmasi demektir Bulutların kalkmasi demektir.
Meditasyonda, yaşadığın, yakaladığın şuur ve ruh halini güncel yaşama taşımak, sükuneti getirir. Orada frekans azalır, enerji yüklenir. Oradaki o hali sürekli taşıyabilme gücü önemlidir. İlk başta yarım saat taşırsın, daha sonra üç saat sürekli taşıyabilme, o anı özleyebilme duygusu gün boyu artmalıdır.
Kendinle baş başa kalıp, kendinle yüzlesme anlarını yakalayabilmek önemlidir. Yunus Emre "Bana seni gerek seni" derken, bu özlemi yaşamıştır. Kendini aramıştır. Bir bütün var, bu bütün, enkarne olan ve enkarne olmayan taraflardan oluşuyor. Meditasyon, bu ikisini birleştirme çabasıdır.
Meditasyon , bir şeyi düşünmek degil, belli bir düşünce olmadan varlığını hissetmek ve varlığın farkında olmaktır.

Yararları:

a) Vücut ve beyin üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardir.
b) Sinir sistemini dengeler.
c) Şuuru berraklaştırır ve enerjinin artmasını sağlar.
d) Giderek. varlığın uyku süresi kısalır ve kişi kolay uyumaya başlar.
e) Bedende hafiflik ve canlilik oluşur.
f) Kisinin kendi ile ve dünya ile olan ilişkileri kolaylaşır ve baskılar, gerginlikler kalkar.
g) Yasam akıcı, zorlamasız ve mutlu olur.
h) Meditasyon yapanların kalp atışları uyum haline girer hatta yavaşlar.
i) Meditasyon, kişiyi saplantılardan kurtarır, kişi kendine yeterli hale gelir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon yapmak için altı temel şart vardır. Bunlar:
1- Çalışma ortamında ses, hareket ve ışık gibi dikkat dağıtıcı şeyler olmamalı.
2- Fizikse! ve zihinsel rahatlık saglanmış olmalı.
3- Oturma şekli dengeli ve rahat olmalı.
4- Sessiz, yavaş ve düzenli bir solunum uygulanmalı.
5- Dikkat, bir objeye odaklanmalı.
6- Dengeli farkinda oluş gerekir.

Meditasyon Nerede Yapılmalıdır?

* Meditasyon, dikkat dağıtacak etkenlerin olmadığı sakin bir yerde yapılmalıdır.
* Meditasyon yapacağınız mekanda değişen ışıklar, sesler v.b olmamalıdır.
* Telefonlarınızı kapalı tutun.
* Kapı ziline bir kağıt sıkıştırarak çalmasını önleyiniz.
* Meditasyona başlamadan önce tuvalet ihtiyacınızı giderin.
* EI ve yüzünüzü yıkayın, dişlerinizi fırçalayın.
* Bol giysiler giyin, bu kendinizi hafif hissetmenizi sağlayacaktır
* Eğer evinizde birlikte yaşadığınız birileri varsa, sizi rahatsız etmemelerini söyleyin ve gürültü yapmamalari gerektiğini hatırlatın.
* Çalışmalarınızı yemekten en az iki saat sonra yapın.
* Eğer yemek yemişseniz veya yorgunsanız çalışmayı erteleyin.
* Meditasyonla ilgili hafif bir müzik gevşemenizi kolaylaştıracaktır. Yalnız müziğin enstrumantal olmasına dikkat edin.
* Meditasyona başlamadan önce, burnunuzdan nefes alarak burun deliklerinin açılmasını sağlayın.
* Dilinizi üst damağa, dişlerinizin arkasına değdirin ve öyle nefes alın. (Aynı uygulamayı alt dişlerinize değdirerek de yapabilirsiniz.)

GEVŞEMEYİ BAŞARMAK

Eğer hasta veya kederli iseniz, geçici bir şok yaşamış, ya da uzun bir depresyon dönemi geçirmisseniz, gevseme çalısmasını biraz ertelemekte yarar vardır.
Kendinizi huzurlu, sakin ve sağlıklı hissettiğinizde, özetle pozitif olduğunuzda, derinleşmeniz çok daha kolay olacaktır.
Sayet heyecanlıysanız veya bazı problemleriniz bu çalışmada size engel oluyorsa (korku ve endişe gibi) bunlarin nedenlerini ortaya koyarak çözümlenmesi için çalışma yapacağınızı düsünün.
Bu düsünce devresi sizin için bir hazırlık olacak ve kendinize güven duymanızı saılayacaktır. Bu sayede kendinize uygun bir metot hazırlamış olacaksınız. Çünkü herkesin yükseleceği vibrasyon düzeyi farklı farklı olacağından. yaşayacağı ruh hali de farklı olacaktır. Bu yüzden her varlığn metodu kendine özgüdür.
Bu uygulamalarda, bu benim için mutlaka gerekli, buna mecburum, gibi düsüncelere saplanmayınız. Deıisik enerjilerle muhatap oldukça alışkanlık kazanacak ve ruhsal alemin inceliklerini bizzat yaşayacaksınız. Böylece gevşemeyi ögrendikten sonra, bu düzeyi de korumayı basaracağız.

UYGULAMALAR

Bir sandalyeye oturun veya rahat bir yere uzanın. Gözlerinizi kapatın ve sakin bir sekilde diyaframdan en az bes kere nefes alıp verin. Aklıniza bir düsünce geldiğinde, o düşüsncenin bir tahtada yazılı oldugunu ve onu sildiğinizi düşün ün.
Bedeninizi gevşetin ve ayaklarınızdan başlayarak yukarıya doğru tüm organlarınızı gezerek gevsemeye devam edin. Çevrenizde beyaz ışıktan bir balon olusturduğunuzu düşünün ve o balonu istediğiniz gibi genişletin; parlaklığını görün ve onunla oynayın. Oluşturduğunuz o balonun içinde korunmada olduğunuzu düşünün.

MEDİTASYONDA DÜZEN

Meditasyon, mümkün olduğunca aynı saatlerde yapılmalıdır. Meditasyon sırasında şayet bir yeriniz kaşınırsa, kaşıyın ve tekrar meditasyona dönün.

MEDİTASYONDA GÖZLER AÇIK MI OLMALI KAPALI MI?

Eğer bir objeye bakarak meditasyon yapıyorsanız, gözleriniz açık olabilir. Daha sonra gözlerinizi kapayarak, objeyi imajine edebilirsiniz. Aslinda her iki sekilde de meditasyon yapilabilir. Ancak gözlerinizin kapalı olması daha iyidir. Çünkü dikkatinizi içe yöneltebilirsiniz.

Yoga' nın babası PATANJALi "içe çekilme duygusu için, gözleri kapalı tutmak çok önemlidir" der.

MEDİTASYON İÇİN EN UYGUN ZAMAN

Meditasyon için en uygun zaman, sabah kahvaltıöncesi ve akşam yemeği öncesidir. JAMES HEWITT�e en iyi sonuç, günde bir veya iki kez uygulanmayla alınır. Meditasyon süresi 20 dakika kadardır. Önceleri saate bakiılır, ancak daha sonra, zaman kendiliğinden saptanır.

MEDİTASYONDA DURUŞ

Arkası dik bir sandalyeye oturulmalıdır. Sırt kasılmadan dik tutulur ve bu şekilde karından nefes alınır.
Meditasyonda soluyan ben yoktur, solunum vardır. Gören ben yoktur, görüş vardır.
Zen uygulamalarinda solunum gözlenmesi vardır. Bu gözlenme gözle değil duygusal bir gözlenme olarak algılanmalıdır. Meditasyonda havayı akciğerlerde yakalamak, hayatı yakalamak gibidir.

MUM IŞIGINA KONSANTRE OLMAK

Karanlık, esinti olmayan bir odada mum ışıgına bakarak konsantre olmak, zihne bir düzen ve denge getirir.
Belli bir süre mum ışıgına bakarak konsantre olmaya devam edin. Daha sonra gözlerinizi kapayarak onu imajınızda canlandırın. Bir süre sonra göreceksiniz ki, mum ışıgı, gözleriniz kapalı olduğu halde önünüzde canlanacaktır, Her bakış sonrası gözlerinizi kapayarak o imajı uzun süre tutmaya çalışınız, Ruhun, şuurun desteği ile kendi üzerine katlanmasıdır. Gözlerinizi kapayarak içsel bakışlarınızı burnunuzun ucuna yöneltiniz.
Bu çalışmalarda muhtemeldir ki, aklınıza pek çok düsünce gelecektir, ancak o düsünceleri kovmakla ugraşmak yerine, bırakın bulundukları yerde dursunlar. Bir süre sonra onların kendiliğinden sizden uzaklastığını fark edeceksiniz.
Eğer biri size "dağı 'yerinden oynatırım" derse, ona inanın ama, hiçbir şey düşünmediğini iddia ederse ona inanmayın.

çakralar

Doğal enerji, Evrenden gelen enerji'nin canlı vücuduna girdiği noktalara çakra denir. İnsan vücudunun 7 ana çakrası mevcuttur.

1.Taç şakrası:Mor renktedir,bıngıldağın olduğu yerdedir
2.Boğaz şakrası:Mavi renktedir,boğazın olduğu yerdedir.
3.Üçüncü Göz şakrası:Lacivert renktedir,iki kaşın arasındadır.
4.Kalp şakrası:Yeşil renkte olup,kalp üzerindedir.
5.Hara şakrası:Turuncu renktedir,göbekte bulunur.
6.Karın şakrası:Sarı renkte olup,mide ve omurga arasındaki boşluktadır.
7.El-Ayak şakrası:Kırmızı renkte olup el ve ayak parmak uçlarındadır.
İnsan vücudundaki 7 ana şakra bölgelerinin herhangi birinin kapanması sonucunda o bölgeye evrenden gelen enerjinin girmemesi sonucunda rahatsızlıklar ve hastalıklar oluşur.

AURA:İnsan vücudundan çıkan enerji varyasyonlarına denir.Örnek verirsek;evli insanların boşanmalarında sarı renkli auralar insan vücudundan çıkar.Aşk olan insanlardan kırmızı renkli aura enerjileri oluşur.

Prana:Evrensel enerjiye verilen isim
Lliastre:insandan insana uzaktan enerji nakline denir.
Fakat:telepati tekniğini bilmeyenler bu frekansları oluşturamazlar. Bioenerji hiçbir zaman modern tıpın önüne geçmemelidir.

Bioenerjinin 4 tip enerji nakli iki tip kontrol yöntemleri vardır.

1-Eller detektörü:sol el şakrasının 15 cm üzerinde terapisel dokunarak
2-Göz ışınlarıyla:gözden çıkan ışın enerjisiyle alfa,beta,gama
3-Beyaz kuvars kristalinden yapılmış sarkaçlar ile
4-Telepati yoluyla

Bioenerji kontrol ve dengeleme yöntemleri
1-Toprak ile:toprak insan üzerinde biriken elektromanyetik dalgaları nötrler
2-Su ile:Su insanın Vücudundaki negatif enerjileri nötrler.
DELSKEN16
DELSKEN16
admins
admins